תקלות חשמל, שקע חשמל

 
שקע חשמלי הוא הרכיב אליו מחברים תקע. המעטפת של השקעים עשויה חומר מבודד ומכילה פתחים חריצים המתאימים לסידור האלקטרודות בתוך התקע. השקע מחובר לרשת החשמל לאחר חיווט ובאמצעות מוליכים המחוברים לאלטקרודות פנימיות קפיציות. חיבור שקע לתקע הוא האמצעי הנפוץ ביותר לחיבור או ניתוק של מכשירי חשמל לרשת החשמל.
אלו התקלות הנפוצות הקשורות לשקעים חשמליים:
  • שקעים, תקעים או מפסקים לא תקיניםהתקלה הנפוצה ביותר היא גם זו שהכי קל לזהות. שימוש בשקעים, תקעים או מפסקים לא תקינים מסכן חיי אדם ועלול לגרום נזקים בלתי הפיכים למכשירי חשמל וציוד. חשוב להקפיד על שלמות התקעים ומכסי השקעים ולעגן אותם בקיר היטב וללא סימני רטיבות או חריכה.
  • חיווט לא תקין – שקעים ומפסקים חמים למגע חיצוני לאחר חיבור מכשיר חשמלי למשך זמן ממושך מעידים על חיווט לא תקין. הגורמים העיקריים להתחממות מלבד חיווט הם תקלות באביזרי החשמל עצמם.
  • התחשמלות – עוד תקלה נפוצה נגרמת בשל התקנה של שקעים לא מוגני מים במקומות החשופים לרטיבות. תופעה זו מתרחשת בעיקר במרפסות או קירות חיצוניים. יש להזמין חשמלאי מורשה כדי להחליף את השקעים.

בדיקת מצב אביזרי החשמל הקבועים

שקעים חשמליים שייכים לקטגוריה של אביזרי חשמל קבועים. במהלך בדיקה תקופתית של השקעים ניתן לערוך ביקורת חזותית. הביקורת מתייחסת לשלמות המפסקים והשקעים, לשימוש בשקעים תקניים ולשלמות הכיסויים לתיבות הסתעפות. מעבר לכך, ביקורת חזותית היא הדרך היחידה למנוע תקלות חשמל הנובעות מרכיבים פגומים או מליקויים בכבלים המזינים מכשירים ניידים.

תקלות חשמל בשקעים, תקעים ומפסקים הן לא פחות חמורות מתקלות בלוח החשמל הדירתי. שקע חשמלי נמצא בשימוש אינטנסיבי והוא אחראי במידה רבה על רמת הביטחון בבית או בעסק. חשוב לזהות בזמן את התקלות ולפעול בהקדם לצורך תיקונן.